В тази среща от 36-ия кръг на шотландската Висша лига Селтик приема Рейнджърс. Поредното издание на определено най-великия двубой в страната, което като нищо може да даде отговор на най-големия въпрос през последните месеци - дойде ли най-накрая моментът, в който някой друг тим, различен от тези двата да съумее да спечели титлата на страната. За последно това се случва преди 41 години когато Абърдийн печели първенството, а останалото е история - отличие след отличие за Селтик и Рейнджърс. Те така и не позволиха на всички други тимове в страната да се доберат до титлата и то за цели четири десетилетия. Тази серия все още не е намерила своя край, като в следващите седмици ще се разбере дали ще бъде поредната епохална такава нарушена в рамките на този сезон. Селтик имаше огромни проблеми в много голяма част от сезона, като извърши редица рокади на мениджърския пост, за да се стигне най-накрая до добре работещия вариант - Мартин О'Нийл. Северноирландецът веднага прие офертата за завръщане начело на тима и резултатите не закъсняха. Той е много добре запознат с начина на работа и с атмосферата в съблекалнята, като бързо се адаптира повторно и върна облика на тима. Голямото разочарование, което феновете все още не могат да преглътнат, е задържането прекалено дълго на предишния мениджър - Уилфред Нанси. Френският специалист беше истинска катастрофа начело на шотландския гранд и под негово ръководство тимът се беше озовал не само на втора или трета позиция - основно беше четвърти. Още към края на престоя му запалянковците на Селтик бяха отписали сезона, но със завръщането на О'Нийл всичко се промени - финал за купата на страната и изоставане от само 4 точки от първото място два кръга преди края на сезона. Рейнджърс беше в подобно положение, като в крайна сметка съумя да навакса изоставането си и само преди 3 седмици беше слаган като равен фаворит със сензацията Хартс за титлата. Двете поредни поражения - от Мъдъруел и Хартс до голяма степен сложиха край на шансовете за първото място. След като вчера водачът в таблицата отмъкна точка от визитата си на Мъдъруел, изгради аванс от 4 пред Селтик и цели 8 пред Рейнджърс, което до голяма степен вади "рейнджърите" от битката за трофея. Въпреки това в никакъв случай те няма да подценят визитата си на Селтик, дори напротив. За тях ще е много по-добра развръзка тази, при която Хартс да спечели титлата, отколкото вечният им съперник Селтик, съревноваването с който е всеизвестно. Рейнджърс се пропука през последните седмици, но сега няма какво да губи и точно в този момент ще съумее да разгърне най-добрия си футбол, за да доведе сезона до развитие, при което Хартс да държи бъдещето на титлата в своите ръце и да може да я реши още в домакинството си на Фолкърк в следващия кръг, а не да чака до заключителния - в който има безкрайно тежко гостуване именно на Селтик. Като нищо "рейнджърите" ще отмъкнат и всичките точки от тази визита, а за тяхна победа коефициентите са около 4.00. Очаквам изненадваща развръзка и точка или три в актива на Рейнджърс от това вечно дерби.
Публикувано на: 10.05.2026 г. 10:11 ч.










