1

MrBit

50,00 лева Free Bet

Посети

Футболна Статистика

България Efbet лига
България Б група
Англия, Висша Лига
Англия, Чемпиъншип
Англия - Първа Лига
Англия - Втора Лига
Италия - Серия А
Италия - Серия Б
Испания, Примера Дивисион
Испанска Сегунда Дивисион
Германия, Бундеслига
Германия Втора Бундеслига
Франция Лига 1
Франция Лига 2
Холандия, Ередивизи
Португалия - Примейра Лига
Шотландия - Премиършип
Шотландия - Чемпиъншип
Дания - Суперлига
Австрия Бундеслига
Белгия - Първа Дивизия
Швейцария - Суперлига
Русия - Премиер Лига
Турция - Супер Лига
Чехия - Първа Лига
Норвегия, Елитсериен
Гърция - Супер лига
Полша - Екстракласа
Швеция, Алсвенскан Лига
Финландия, Вейкауслига
Румъния - Лига I
Аржентина - Суперлига
Бразилия - Серия А
Япония - Джей Лига 1
Унгария - Първа лига
Словакия - Суперлига
Словения - Първа Лига
Украйна - Премиер Лига
Беларус - Висша лига
Австралия А Лига
Босна - Висша Лига
Хърватия - Първа Лига

F1 с нови правила

Формула 1 - новите правила

Формула 1 - Новите правила

Ако смятате, че Формула 1 е малко по-безинтересна, не сте сами. Фенове от години смятат, че състезанията са твърде еднотипни, като Мерцедес, Ферари и Ред Бул доминират на подиума. За щастие FIA видя това като проблем и с пускането на нови правила и разпоредби за сезон 2021 се стреми да отстрани някои от основните проблеми в най-бързия спорт в света. Само времето ще покаже дали новите правила ще работят по предназначение, но засега вижте петте най-важни промени.

За първи път във Формула 1 има ограничение

Не е тайна, че ако искате да спечелите във F1, ви трябват много пари. Тъй като Ferrari и Mercedes могат да изхарчат много повече от Williams, естествено ще имат предимство. Новите разпоредби гледат да променят това с новата максимална стойност. Разходите на отборите ще бъдат ограничени до 175 милиона долара. Тази сума е отделна от бюджета за неща като заплати на пилотите, маркетинг и транспорт. Това може да промени нещата на пистата повече от всяко друго правило на Формула 1.

Опростена аеродинамика

Мрачното изкуство на аеродинамиката играе огромна роля във F1. Отборите винаги работят за постигане на деликатен баланс между спирачките и намаляването на скоростта, но начинът, по който автомобилите в предната част огъват въздуха около тях, може да има отрицателни последици за автомобилите отзад, оставяйки им мръсен въздух, когато се опитват да намалят скоростта си. Новите правила са решили този проблем и сега автомобилите няма да оставят толкова мръсен въздух при движението си по пистата.

Факти и правила във Формула 1

По-малко време във въздушния тунел

Сякаш новите правила за дизайна на болидите не затрудняват живота на аеродинамиката на всеки отбор, но те също ще получат по-малко време за тестване на проектите си във въздушните тунели. Това е още една мярка за изравняване на силите, тъй като всички отбори сега ще трябва да разчитат по-силно на симулациите на Computational Fluid Dynamics, за да оправят дизайна си.

В момента тестването на вятърните тунели е неограничено, което позволява на екипите с най-високи бюджети да оптимизират изцяло своя болид. Новите правила изискват максимум 400 обикоки във вятърни тунели на сезон и този брой ще спадне до 320 след години.

По-строги правила за състезателните уикенди

Някои зрители на този спорт може би не осъзнават колко строго са регулирани болидите. Преди и след всяко състезание автомобилите се проверяват, за да се гарантира, че нито един отбор не е нарушил техническите правила. От 2021 г. правилата около състезателните уикенди и техническото планиране стават още по-строги. Отборите вече не могат да вкарват нови части в последния момент, като колата, която представят в петък сутринта на проверките, трябва да е колата, която състезават. Това може също да означава за повече равнопоставеност.

По-добре изглеждащи коли

Болиди от Формула 1Болидът на Формула 1 е наистина сложна машина, но това не винаги означава, че е красив за гледане. През 2021 г. новите автомобили ще се отличават с бледа каросерия, опростени предни крила, по-големи задни крила и 18-инчови джанти с нископрофилни гуми за по-футуристичен и спортен вид.

Във Формула 1 са направени са цял куп други промени, но това са значимите промени. Надяваме се, че най-високата серия на мотоспорта ще постигне целта си за по-добри състезания, след като правилата през 2021 г. бъдат спазени.

Публикувано на: 23.02.2023 г. 19:03 ч.

Често задавани въпроси

Кои са най-великите пилоти във Ф1

Нелсън Пикет-старши (1978-1991, 3 световни титли)
Себастиан Фетел (2006 – досега, 4 световни титли)
Стърлинг Мос (1951-1961; 0 световни титли)
Фернандо Алонсо (2001 – досега, 2 световни титли)
Джаки Стюърт (1965-1973 година, 3 световни титли)
Ники Лауда (1971-1979 и 1982-1985 година, 3 световни титли)
Ален Прост (1980-1993 година, 4 световни титли)
Хуан Мануел Фанджо (1950-1958, 5 световни титли)
Айртон Сена (1984-1994, 3 световни титли)
Михаел Шумахер (1991-2006 и 2010-2012, 7 световни титли)

 

Кой е пилота с най много титли в F1

Общата бройка пилоти печелили шампионската титла във Ф1 са 32-ма. Но лидер в класацията е великият и незабравим Михаел Шумахер със 7 спечелени титли.

Кога е създадена формула 1

F1 датира от 1950 година, като Формула 1 е най-интересното и гледано състезание с автомобили в Азия и цяла Европа.

Inbet Подаръци за Нов Клиент РЕГИСТРАЦИЯ